ВАС ВІТАЄ БІБЛІОТЕКА-ФІЛІЯ №3 ЦЕНТРАЛІЗОВАНОЇ БІБЛІОТЕЧНОЇ СИСТЕМИ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

пʼятниця, 29 листопада 2024 р.

Різдвяні книги 
для дорослих
 Свята наближаються, а з ними і бажання читати щось затишне й атмосферне! Сьогодні розкажемо про книжки, що створять святкову атмосферу дорослим читачам! Тут ви знайдете і що почитати, і що подарувати! Тож закутуйтесь тепліше, наливайте горня чаю/кави/какао та обирайте книгу для своїх зимових читань!
 "Різдвяна класика"
 Антологія "Різдвяна класика" представляє українські обличчя цієї тисячі. Тут зібрано різдвяну прозу, передусім різдвяні й святвечірні оповідання, що їх написали в різний час різні люди  чоловіки й жінки з різними долею та світоглядом, з різними творчими намірами, які жили сто років тому і живуть поряд із нами. Тому й ці твори дуже різні: сумні й веселі, побожні і світські, реалістичні й фантасмагоричні, повчальні й розважальні, філософські, психологічні, суто естетичні…
 Кортні Коул
"Різдвяне бажання"
Два тижні до Різдва… Ноель та її чоловік Джона одружені з другого курсу  коледжа. Зараз їм вже за тридцять та їхні стосунки руйнуються через вимоги кар’єри й суперечливі бажання. Не секрет, що їхній шлюб тріщить по швах, і навіть звичайний вигул їхнього собаки Еліота закінчується сваркою. Одного разу пес тікає, і вони знаходять його в літнього чоловіка, який пропонує їм загадати бажання на старій сніговій кулі. Бажаючи безпечно повернути свого собаку додому, вони погоджуються на його дивне прохання. Ніхто з них не усвідомлює, що їхні бажання змінять хід життя... можливо, назавжди.

середа, 27 листопада 2024 р.

 "Зупини насилля"
 Для дев’ятикласників ліцею №7 книгозбірня №3 26 листопада провела урок-бесіду "Зупини насилля". Захід організовано в межах Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства".
 Для учнів представили відеоролик, в якому висвітлили проблему булінгу серед школярів. Присутнім запропонували обговорити розглянуті в мультфільмі теми та трохи більше дізнатися про таке явище, як булінг. Студентки-консультантки юридичної клініки Хмельницького університету управління та права  ім. Л. Юзькова 
Катерина Момот та Вікторія Ніколайченко  розповіли про булінг:
 • Що таке булінг?
 • Які бувають види булінгу, його особливості та механізми розвитку?
 • Які ознаки булінгу?
 • Як відрізнити звичайний конфлікт від булінгу?
 • Яка роль відведена педагогічним працівникам у запобіганні та протидії булінгу?
 Яка відповідальність за вчинення булінгу?
 • Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?
 Зустріч проходила жваво. Учні розповідали про свої випадки, які з ними та їхніми друзями траплялися. Як зазначила Софія: "Сьогодні ми з вами поговорили про дуже гостру і важливу проблему суспільства. Але буде набагато краще, якщо люди замість булінгу робитимуть щось добре одне для одного".

вівторок, 26 листопада 2024 р.

Знайомтесь із українським фентезі
 Осінь  найкраща пора для читання! А найяскравіші книжкові подорожі – це ті, які відносять нас до особливих світів фентезі. Чи є щось тут цікаве від українських авторів? Ще б пак  на будь-який смак! Дітям та підліткам, любителям фентезі меча та магії, романів про відьом, філософських текстів, темного фентезі… Стрибайте скоріше в цей коловорот небанальних сюжетів, сміливих героїв та чудових текстів з українським колоритом! Буде круто!  
Світлана Тараторіна
"Лазарус" 
 1913 рік. Грізні битви людей та нечисті в минулому, колишні вороги навчилися жити поряд у Києві  головному місті Межі. Але цей мир примарний, насильство от-от вирветься назовні. Давні пророцтва невблаганні  прийде той, хто все змінить і відплатить сповна за несправедливість та утиски. Проти власної волі у вирі подій опиняється Олександр Тюрин, відомий сищик, який має свої причини уникати Києва. Шість детективних головоломок, криваві злочини, політичні інтриги, біль та радість кохання, секрети святих місць і поклик прадавніх сил. У пошуках істини розкриваються родинні таємниці та воскресає похована історія. 
Юлія Нагорнюк
"Діва, матір і третя"
 Марина має вдосталь справ: і буденних, і магічних. Вона допомагає новій сусідці з плануванням весілля, організовує Пластовий табір, готує відворотне зілля, долучається до порятунку історичної пам’ятки на Київщині та починає нові стосунки. Останнє турбує найбільше, бо досі жоден хлопець не запалював у ній жаги до інтимної близькості. Серед виру подій і переживань легко загубитися, однак у Марини є подруги, відьомський дар і фамільяр Людовік. Вона впорається.

пʼятниця, 22 листопада 2024 р.

 Моторошні книжки 
в стилі Стівена Кінга
 Обожнюєте творчість короля жахів і вже прочитали всі-всі його книжки, ще й не по одному колу? Не біда, адже спеціально до Місяця Стівена Кінга в Readeat котики зібрали для вас добірку книжок від авторів, що нагадують його стилістично.
 Сімона Сент-Джеймс
"Мотель "Присмерк""
 
 Паранормальний трилер від американської письменниці Сімони Сент-Джеймс. У романі чергуються паралельні сюжети про двох жінок: Вівіан Ділейні та її двадцятирічної небоги Карлі Кірк. Вів працювала нічним клерком у химерному мотелі в містечку Фелл, але у листопаді 1982 року вона зникла. Карлі занепокоєна долею тітки й обурена фактом, що Ділейні ніхто не шукає. Минуло багато літ, мати Кірк померла й героїня поступово втрачає сенс існування. Вона має запитання, на які не знає відповідей, тож вирішує залишити Іллінойс і з'ясувати, що відбулося з родичкою. 
 Девід Мітчелл
"Дім на Збіччі"
 Роман "Дім на Збіччі" складається з 5 історій, пов'язаних між собою місцем, куди приходять герої  кожен і кожна зі своєї причини. У брудному провулку Збіччя, який пролягає між двох глухих стін, усі ці люди одного дня бачать малі залізні двері... Звучить як типовий початок містичної історії, але ж це Девід Мітчелл, і його талант вирощує на ґрунті чи то саспенсу, чи то просто химерного детективу пронизливі притчі про істинну цінність життя й любові. 

середа, 20 листопада 2024 р.

 Літературно-патріотичні читання 
"Вільні творять майбутнє"
 Напередодні Дня Гідності та Свободи, який відзначаємо 21 листопада, бібліотекарки філії №3 організували для учнів 7 класу міського ліцею №7 літературно-патріотичні читання "Вільні творять майбутнє".
 Перед читанням поезій організаторки коротко розповіли про День Гідності та Свободи, Помаранчеву революцію (2004) та Революцію Гідності (2013).
 А потім читали такі вірші з майданівськими мотивами: "Мамо, не плач. Я повернусь весною" (О. Максимлюк-Корабель), "Нас нікому не здолати" (Т. Череп-Пероганич), "Світла пам’ять Небесній Сотні" (Л. Максимлюк), "Мертві герої цінніші за тих, хто залишився" (П. Кучер), "А я живий" (Л. Яр), "Ти від Майдану до Майдану" (М. Хоружий) та ін.
 Героїв Небесної Сотні вшанували хвилиною мовчання.
 Насамкінець бібліотекарка ознайомила з виданнями на цю тему, котрі є в бібліотеці, детальніше розповіла про книгу нашого Героя Є. Ролдугіна "Час відважних".

четвер, 14 листопада 2024 р.

Як почуватися бадьорим?
 Чим більше за вікном падає температура, тим складніше витягти себе на вулицю для довгої ходьби, пробіжок, зустрічей із близькими. Однак, є способи лишатися бадьорими й активними цілий рік: піклуйтеся про себе, щоб почуватися краще, відпочивати та виконувати усю заплановану роботу!
 1. Налаштуйте збалансоване харчування. Знайома ситуація, коли весь день "трималися" на каві, максимум перехопили бутерброд? Потурбуйтеся про своє харчування заздалегідь. Страви необов’язково мають бути складними: каша із рибою чи м’ясом, трохи овочів, жирів 
цього достатньо. Почніть із малих кроків: додайте в раціон овочі та фрукти, достатню кількість білків, пийте свою норму чистої води. Якщо маєте сили, зробіть страви красивими, так кожна перерва на обід або вечерю буде приємною і викличе усмішку.
 2. Знайдіть активне хобі. Заняття спортом бадьорить і дає енергію на весь день. Якщо ви не готові виділяти кілька годин на прогулянки й повноцінне заняття, просто введіть нову корисну звичку: робіть зарядку на 10-15 хвилин щодня. Тіло й мозок подякують! Загалом, будь-які хобі, спілкування принесуть вам щастя і піднімуть настрій. Турбота про себе 
пріоритет хоча б на годину щодня.
 3. Використовуйте контрастний душ. Чергування гарячої та холодної води бадьорить і допомагає загартувати тіло й розум. Під час процедури контрастного душу розслаблюються м’язи, прискорюється обмін речовин, ви тренуєте терморегуляцію. Загартовування варто починати ще з літа, одразу не вмикати воду з дуже різким перепадом температур. Якщо маєте серцево-судинні захворювання, ГРВІ чи інші проблеми зі здоров’ям, спочатку проконсультуйтеся з лікарем.
 4. Не забувайте про освітлення. Темрява і відсутність світла змушують організм виробляти мелатонін, ви позіхаєте і хочете до ліжка. Подбайте про освітлення удома й на роботі, увімкніть додаткову лампу над робочим місцем. Важливо запастися павербанками, ліхтариками, організувати яскраве освітлення на випадок відключень світла удома. Також, як би не було складно на початку, організовуйте прогулянки удень, коли на вулиці багато природного світла.
 5. Практикуйте регулярні медитації, дихальні вправи. Медитації та вправи для дихання допоможуть упоратися зі стресом. Це найкраща заміна курінню й електронним цигаркам, які теж змушують глибоко й повільно вдихати. Здорова й доступна альтернатива 
звичайне глибоке дихання, що допомагає контролювати емоції й тіло.
 Приклади дихальних вправ, що заспокоюють і додають сили:
 Дихання квадратом. Зробіть глибокий вдих, затримайте подих і порахуйте до чотирьох, повільно видихайте на чотири рахунки, знову затримайте дихання на "1-2-3-4" і зробіть вдих на чотири рахунки. Працюйте по колу хоча б кілька хвилин. Ця техніка заспокоює і забирає усі турботи, проблеми, допомагає переключитися.
 Практика капалабхаті. Сидячи або стоячи розташуйте одну руку на животі, закрийте очі, сконцентруйтеся на різких глибоких видихах. М’язами живота різко виштовхуйте повітря, решта тіла не рухається. Для першого разу зробіть приблизно 30 видихів, з часом збільшуйте час практики.
 Глибоке дихання у своєму темпі під час медитації. Знайдіть спокійне відео з медитацією, подихайте і продовжуйте досягати цілей з оновленими силами.
 Не ставте життя на паузу, коли за вікном дощить. Вдягайтеся по погоді, знайдіть водонепроникне взуття та живіть однаково активно цілий рік! Сподіваємося, ці 5 ідей зі статті надихнуть вас і допоможуть спокійно ввійти у «зимовий» ритм замість зимової сплячки. Поставте собі челенджі на ці осінь та зиму і введіть хоча б одну корисну звичку.
 Джерело: ВСВІТІ

вівторок, 12 листопада 2024 р.

 5 порад, як обирати хороші книжки
 На що орієнтуватися при доборі книжок? Чи є рецепт, як не гаяти час на нудне або "не своє"? Коли варто довіряти відгукам, а коли  ні? Швидкого рецепту, як навчитися безпомильно завжди обирати класні книжки, немає. Як немає гарантії, що навіть розвинувши в собі майстерність добирати хороші книги, ви раптом не наткнетеся на нечитабельну патороч, що прикрилася розкішною обкладинкою з розмальованим зрізом або десятками проплачених схвальних відгуків. Але є й хороша новина: можна залатати шпарину, крізь яку в дім раз у раз потрапляють книжки, що не відповідають смакам, погано написані та надзвичайно нудні. Для цього треба виховати в собі навички розважливого покупця й опанувати хитрощі пильного читуна.
 Не біжіть, висолопивши язика, купувати новинку, якщо все, що ви про неї знаєте, 
це вихваляння видавця. Слова на кшталт "зіркова книга буктоку", "сто тищ мільярдів примірників продано за перший день", "найголовніша книга року", "найтитулованіша книга галактики Чумацький шлях"  це певні червоні прапорці. Це не означає, що книга виявиться поганою і не вартою ані часу, ані грошей. Але з читацького досвіду 99% хайпових новинок, які біжать купувати, не озброївшись бодай відгуками з надійних джерел (не букблогерів, яким книги видавець надсилає новинки на огляд, а незаангажованих людей, які справді прочитали книгу і мають, що про неї сказати), розчаровують і не виправдовують очікувань. Дайте книзі час полежати на полиці в книгарні, а самі тим часом займіться невеличкою розвідкою.
 Зануртеся у відгуки. Звісно, відгуки теж не панацея. Але вони збільшують шанси зробити правильний вибір. Де ж шукати надійні відгуки? Зберіть базу улюблених книжкових блогерів, не лише українських. Базу "своїх" блогерів, напевне, ви будуватимете роками. Підписуватиметесь, відписуватиметесь, знаходитиме нових, аж поки не збереться бодай кістяк читунів, чиї смаки у книжках збігатимуться з вашими власними відсотків на 90. Втім, навіть поганий відгук на книгу не завжди є ознакою, що книга справді погана: вона може бути "не до смаку" конкретній людині.
 Найпростіший спосіб дізнатися хороша книга чи погана, ваша чи не ваша 
почати її читати. Багато книгарень працюють як кафе чи кав’ярні, де можна погортати книжку за столиком. Тому ідіть до крамниці, збирайте стосик книг, які вас зацікавили, і сідайте читати. Не гортати, а саме читати. Однієї глави зазвичай досить, щоб зрозуміти, чи зайде вам книжка. Правило: перша глава, плюс рандомно кілька сторінок всередині. Якщо зацікавило, кортить знати, що було далі й чим усе закінчиться  можна нести книгу на касу. Авжеж, сюжет може розвиватися неквапливо, а перший розділ не показовий, але з часом книжкова чуйка розвинеться так, що ви з перших речень знатимете: це повільне входження в спіраль сюжету чи бездарна базгранина.
 Ходіть по книжки до бібліотек, якщо маєте можливість. У книгарні скажуть, коли книга класна й цікава, але малоймовірно, що застережуть від покупки відверто поганого чтива 
то не їхній клопіт. Книгарня  це бізнес, який має продавати книжки. Працівники бібліотеки не мусять "робити касу", тож більше шансів, що вас відрадять від кепської книжки, натомість порадять щось приємне, читабельне й хороше. Великий плюс бібліотек в тому, що навіть якщо трапиться книжка з серії "так собі", принаймні, ви не змарнуєте на неї гроші, а тільки час.
 Знайдіть не лише "своїх" читачів-однодумців, а й "своїх" видавців. Це скоріш порада на перспективу. Зазвичай це невеличкі, часом нішеві видавці, які працюють в певних напрямах, а не друкують все підряд на всі потенційні авдиторії одразу. "Комора", "Човен", "Чернівці 21", "Апріорі", "Астролябія", "КЛІО", "Нора-друк" є такими острівцями безпеки. Тож навіть якщо якась книга з їхнього асортименту виявиться за межами читацьких вподобань, то ніколи не буде відчуття, що "намахали" й підсунули відверто погане.
 А якщо трапилася погана книга? Це останнє і, мабуть, найважливіше. Якщо книга навіває нудьгу, сюжет, герої чи мова письменника дратують, то погану книгу можна не дочитувати. Погану книгу не треба дочитувати. Відкладіть, забудьте, подаруйте, віддайте, продайте, віднесіть до бібліотеки, обміняйте. Оцей жаль за витраченими часом, грошима заважає припинити добровільні тортури і не читати те, що не хочеться. Тут порада одна: нагадуйте собі, що наш час не гумовий, і марнувати його на погані книжки не варто, тим більше, коли стільки хороших книжок чекають на вас.
 Джерело: Вікенд

середа, 6 листопада 2024 р.

 Лайфаки для дитячого читання
 Читання  це дорога до знать та саморозвитку. Дізнаємося, як налаштувати вашу дитину на цей процес.
 Вибирайте цікаві книги: Дозвольте дитині самостійно вибирати книги, що їй подобаються. Це можуть бути пригоди, фантастика чи книги про улюблених героїв.
 Створіть затишне місце для читання: Організуйте спеціальний куточок з м’якими подушками, де дитина буде почуватися комфортно і зможе зосередитися на книзі.
 Використовуйте закладки: Яскраві закладки з улюбленими персонажами зроблять процес читання цікавішим і допоможуть не загубити місце.
 Влаштовуйте сімейні читання: Читайте разом з дитиною, обговорюйте прочитане, створюйте традиції вечірнього читання.
 Читання вголос: Запропонуйте дитині читати вголос. Це допомагає розвивати дикцію і підвищує впевненість у собі.
 Розігруйте сцени з книг: Інсценізуйте цікаві епізоди з книг разом. Це допоможе глибше зрозуміти сюжет і додасть веселощів у процес читання.
 Підтримуйте інтерес до серій книг: Якщо дитина захопилася якоюсь серією книг, підбадьорюйте її дочитати всі частинице підтримує інтерес до читання.
 Читання коміксів: Комікси також є чудовим способом привернути увагу до читання, особливо для дітей, які тільки починають.
 Обговорюйте прочитане: Запитуйте дитину про її враження від книги, що сподобалось, що здивувало. Це стимулює аналіз і критичне мислення.
 Встановлюйте читацькі виклики: Створіть гру чи змагання на кількість прочитаних книг, з нагородами за досягнення це заохотить дитину до читання.

вівторок, 5 листопада 2024 р.

 Прості щоденні способи піклуватися про себе
 У щоденній метушні робочих завдань та домашніх справ ми часто забуваємо подбати про себе. Іноді така перспектива може навіть лякати. Цілком відмовитися від цукру? Медитувати по 30 хвилин на день? Завжди лягати спати о десятій вечора? Ні, дякую. Звичайно, у нас мало часу, але й починати одразу з таких великих цілей не варто  навряд чи вистачить нас надовго. Краще привчити себе до невеликих, але дуже корисних дій, які сприятливо вплинуть на різні сфери життя.
 1. Ходити на прогулянки без телефону. Багато хто звик гуляти, слухаючи подкасти або говорячи по телефону. Але спробуйте залишати його вдома. Ви відразу почнете помічати деталі, які раніше пропустили б, наприклад новий фонтан у парку, нову кав’ярню неподалік або навіть просто незвичайний візерунок з листя на землі.
 2. Робити вправи на розтяжку. Не фокусуйтеся на тому, щоб схуднути або наростити м’язи, а подумайте про те, щоб подбати про своє тіло. Десятихвилинна ранкова розтяжка дозволить позбутися напруження та зарядить гарним настроєм на цілий день. Щоб займатися було веселіше, складіть плейлист із улюблених пісень.
 3. Розмірковувати про минулий день. Ми часто буваємо настільки зайняті, що забуваємо цінувати наші власні досягнення. Тому наприкінці дня буде корисно проаналізувати допущені помилки та подумати, які уроки можна з них винести, а потім згадати про успіхи та похвалити себе. Це підніме самооцінку та допоможе на шляху до цілей.
 4. Планувати час для творчості. Коли все більше людей стикаються з вигорянням, тривожним розладом та депресією, особливо важливо реалізовувати свій потенціал та знаходити час для творчості. Підійде будь-яке хобі, яке допомагає вам знімати стрес, 
малювання, співи, вишивання або ще щось.
 5. Не користуватися гаджетами вранці. Від ранкової рутини багато в чому залежить, наскільки вдалим буде ваш день. Тому перші його хвилини намагайтеся повністю присвячувати собі і залишайте телефон подалі від спальні. Все, що в ньому є, там і залишиться, поки ви свідомо не візьмете його до рук. А щоб не тягнутися до гаджета відразу після пробудження, можна поставити на тумбочку цифровий або аналоговий годинник з будильником.