ВАС ВІТАЄ БІБЛІОТЕКА-ФІЛІЯ №3 ЦЕНТРАЛІЗОВАНОЇ БІБЛІОТЕЧНОЇ СИСТЕМИ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

середа, 30 жовтня 2024 р.

 Детективи та трилери, які варто прочитати восени
 Для вас теж осінь  ідеальна пора для детективів та трилерів? Тоді ця добірка вам точно сподобається! У ній кілька історій в ідеальному для осені жанрі. Тож дивіться, що ми вам пропонуємо, обирайте для себе найцікавіше видання та приготуйтеся до розкриття загадкових таємниць і, звісно ж, напруженого сюжету!
 Кетрін Раян Говард
"Хронометраж" 
 Акторська кар’єра Адель Раферті переживає не найкращі часи. Насправді Адель відчайдушно шукає успішну роль, щоб відвернути увагу від провалу її останнього проєкту. І такий шанс вона отримує. Адель несподівано запрошують замінити провідну актрису в новому психологічному горорі "Остаточний ескіз". Для цього вона їде в Ірландію, у віддалене місце серед густого ялинового лісу. Але щось іде не так із самого початку. Майже повна ізоляція, дивна поведінка знімальної групи, уривки розмов навколо знімального майданчика, з яких стає зрозуміло, що Адель розповіли не всю історію... 
 Юлія Чернінька
"Спадок на кістках"
 У це важко повірити. Але це  правда. У містичному трилері головні не люди, а історія радянського терору 1941 року в Західній Україні. Поклик  це незвідана сила. Поклик висмикує з буденного життя нащадків убивць. Поклик лунає завжди, але чують його лише одиниці. У цій історії дуже багато героїв. Усі вони різні, але об’єднує їх одне  вони намагаються зрозуміти події, що не мають жодного раціонального пояснення. Минуле намертво переплелося із сьогоденням. І лише старі фотокартки не дають забути людей, які в дуже дивний спосіб вирішили нагадати про себе.

пʼятниця, 25 жовтня 2024 р.

 "Наша мова  наша зброя"
 27 жовтня в Україні відзначають День української писемності та мови. Напередодні для учнів 4 класу міського ліцею №7 бібліотечні працівниці філії №3 організували мовний батл "Наша мова  наша зброя".
 Дітей поділили на 2 команди. Вони назвали себе "Бандерівцями" та "Мовними штурмовиками". Кожна команда обрала капітанів та отримала карту.
 Діти подорожували мапою України та виконували різноманітні завдання мовознавчого характеру. За кожне правильно виконане завдання отримували наліпки, котрі дорівнювали 1 балу.
 Підрахувавши отримані, виявилося, що перемогла команда "Мовні штурмовики". Вони назбирали 20 наліпок, а "Бандерівці" 
18. Обидві команди нагородили грамотами за активну участь та любов до рідного слова.

четвер, 24 жовтня 2024 р.

 Безпека в Інтернеті
 24 жовтня у книгозбірні №3 для відвідувачів провели інформативний мікс "Безпека в Інтернеті".
 Учасників познайомили з платформами EdEra, "Дія. Освіта". На них можна безкоштовно й успішно набути необхідні знання щодо інтернет-безпеки.
 Разом з бібліотекаркою розібралися з поняттями "фейк" та "судження".
 А потім на платформі "Дія. Освіта" переглянули із серіалу "Як захиститися від фейків та дезінформації" серії:
 • "Як фільтрувати джерела інформації»;
 • "Як перевірити, чи можу я вірити тому, що бачу і читаю";
 • "Фейки у Facebook".
 Після останньої аналізували свою особисту сторінку в фейсбуку, вподобайки на дописах та поширення.
 Завідуюча бібліотеки-філії Ліана Яцюк каже: "Подібні заходи є дуже потрібними, адже живемо у такий час, коли інформація ллється з усіх усюд, тому дуже важливим є вміти її розрізняти, фільтрувати та оцінювати".

середа, 23 жовтня 2024 р.

 Постріл в Україну
 23 жовтня у бібліотеці-філії №3 працівниці організували для відвідувачів захід, присвячений пам’яті Ірини Фаріон. Захід назвали "Постріл в Україну".
 Ірина Фаріон була українською мовознавицею, освітянкою, політичною та громадською діячкою, мовною активісткою. 19 липня 2024 року у Львові її було вбито.
 Працівниці книгозбірні більш детально ознайомили своїх читачів з біографією цієї великої жінки. Разом з учасниками зустрічі переглянули декілька підібраних відеоінтерв’ю із захисницею української мови. Також бібліотечні працівниці для запрошених зробили підбірку цитат мовознавці, в яких закодовано мудрість української мовознавці та просвітниці.
 Потім розмовляли про важливість мови у житті людини. Кожен зміг поділитися своїми думками.

вівторок, 15 жовтня 2024 р.

 5 порад, як обирати 
хороші книжки
 На що орієнтуватися при доборі книжок? Чи є рецепт, як не гаяти час на нудне або "не своє"? Коли варто довіряти відгукам, а коли ні? Швидкого рецепту, як навчитися безпомильно завжди обирати класні книжки, немає. Як немає гарантії, що навіть розвинувши в собі майстерність добирати хороші книги, ви раптом не наткнетеся на нечитабельну патороч, що прикрилася розкішною обкладинкою з розмальованим зрізом або десятками проплачених схвальних відгуків. Для цього треба виховати в собі навички розважливого покупця й опанувати хитрощі пильного читуна.
 Не біжіть, висолопивши язика, купувати новинку, якщо все, що ви про неї знаєте, 
це вихваляння видавця. Слова на кшталт "зіркова книга буктоку", "сто тисяч мільярдів примірників продано за перший день", "найголовніша книга року" це великі червоні прапорці. Це не означає, що книга виявиться поганою і не вартою ані часу, ані грошей. Але з досвіду, 99% хайпових новинок розчаровують і не виправдовують очікувань. Дайте книзі час полежати на полиці в книгарні, а самі тим часом займіться невеличкою розвідкою.
 Зануртеся у відгуки. Звісно, відгуки теж не панацея. Але вони збільшують шанси зробити правильний вибір. Де ж шукати надійні відгуки? Зберіть базу улюблених книжкових блогерів, не лише українських. Як-от: ютуберка Darling Desi 
нескінченне джерело книжкових рекомендацій, книжкова спільнота фейсбуку ВРАЖЕННЯ UA, ще ретельно вивчайте відгуки Goodreads. До речі, найкращі рекомендації книжок найчастіше трапляються випадково, і не завжди у букблогерів: хороший відгук на книгу від людини, яка розділяє ваші цінності, точно спонукатиме купити і прочитати. Втім, навіть поганий відгук на книгу не завжди є ознакою, що книга справді погана: вона може бути "не до смаку" конкретній людині. 
 Найпростіший спосіб дізнатися хороша книга чи погана, ваша чи не ваша  почати її читати. Багато книгарень працюють як кафе чи кав’ярні, де можна погортати книжку за столиком. Тому ідіть до крамниці, збирайте стосик книг, які вас зацікавили, і сідайте читати. Не гортати, а саме читати. Однієї глави зазвичай досить, щоб зрозуміти, чи зайде вам книжка. Якщо зацікавило, кортить знати, що було далі й чим усе закінчиться  можна нести книгу на касу. Авжеж, сюжет може розвиватися неквапливо, а перший розділ не показовий, але з часом книжкова чуйка розвинеться так, що ви з перших речень знатимете: це повільне входження в спіраль сюжету чи бездарна базгранина.
 Ходіть по книжки до бібліотек, якщо маєте можливість. У книгарні скажуть, коли книга класна й цікава, але малоймовірно, що застережуть від покупки відверто поганого чтива 
то не їхній клопіт. Книгарня  це бізнес, який має продавати книжки. Працівники бібліотеки не мусять "робити касу", тож більше шансів, що вас відрадять від кепської книжки, натомість порадять щось приємне, читабельне й хороше. Великий плюс бібліотек в тому, що навіть якщо трапиться книжка з серії "так собі", принаймні, ви не змарнуєте на неї гроші, а тільки час.
 Знайдіть не лише "своїх" читачів-однодумців, а й "своїх" видавців. Це скоріш порада на перспективу. Зазвичай це невеличкі, часом нішеві видавці, які працюють в певних напрямах, а не друкують все підряд на всі потенційні авдиторії одразу. "Комора", "Човен", "Апріорі", "Астролябія", "КЛІО", "Нора-друк" є такими острівцями безпеки. Тож навіть якщо якась книга з їхнього асортименту виявиться за межами читацьких вподобань, у вас ніколи не буде відчуття, що "намахали" й підсунули відверто погане.
  А якщо трапилася погана книга? Це останнє і, мабуть, найважливіше. Якщо книга навіває нудьгу, сюжет, герої чи мова письменника дратують, то погану книгу можна не дочитувати. Погану книгу не треба дочитувати. Відкладіть, забудьте, подаруйте, віддайте, продайте, віднесіть до бібліотеки, обміняйте. Вам нічого за це не буде. З одного боку, дошкуляє болісне відчуття "незавершеної справи". З іншого, думка про те, що вже витрачено час, п’ятдесят сторінок прочитано, спонукає будь що гребтися далі. Оцей жаль за витраченими часом, грошима заважає припинити добровільні тортури і не читати те, що не хочеться. Тут порада одна: нагадуйте собі, що наш час не гумовий, і марнувати його на погані книжки не варто, тим більше, коли стільки хороших книжок чекають на вас.
 Джерело: Вікенд

четвер, 10 жовтня 2024 р.

Премія на честь загиблого письменника і військового
 Хмельницька міська рада заснувала літературну премію "Час відважних" на честь полеглого захисника та письменника Євгенія Ролдугіна. Призначена премія для молоді. Щороку її отримуватимуть чотири людини у різних категоріях. Таке рішення 26 вересня ухвалили депутати міськради на сесії. 
 Премія носить ім’я Євгенія Ролдугіна  хмельницького літератора і військовослужбовця. Учасник Революції гідності. Під час АТО/ООС воював під Маріуполем, у Пісках, Авдіївці, Опитному. Був учасником боїв за район шахти "Бутівка". Наприкінці березня 2022 року отримав поранення під Києвом, попри це контролював евакуацію поранених військових й хоробро вів бій. Тоді командував підрозділом добровольчого батальйону "Братство". Пізніше став військовослужбовцем та бойовим медиком 54 окремої механізованої бригади імені гетьмана Івана Мазепи. Загинув 11 вересня 2022 року на Харківщині, рятуючи з поля бою пораненого побратима. Автор книжки "Час відважних" (видавництво "Пропала грамота", 2023).
 Премію присуджуватимуть у 2 основних категоріях: поезія та проза, кожна з яких поділяється на дві вікові групи  16-20 років і 21-25 років.
 Заявки прийматимуть щороку від 1 листопада до 31 грудня. Розглядатимуть їх від 1 січня до 1 березня, а нагороджуватимуть переможців до Дня українського добровольця, тобто 14 березня.
 Вимоги до творів, які номінуються на премію, такі: твір має бути оригінальним, українською мовою; твір не повинен бути опублікованим раніше; твір має бути у вигляді паперової книги з електронним примірником; після відправлення твору на конкурс автор не може вносити зміни до нього; кожен конкурсант може подати тільки один твір; разом з твором на конкурс подається заява, коротка характеристика твору, короткі біографічні відомості про автора, копію паспорта та коду платника податків.
 Заявки на участь у конкурсі прийматиме управління культури міськради.
 Згідно з умовами премії, твори будуть перевіряти на дотримання авторського права. Оцінюватимуть тексти за такими критеріями: новизна, оригінальність ідеї; глибина і достовірність осягнення змальованих явищ, цікавість сюжету (мотиву), логічність його розгортання; багатство мови, прийомів образотворення, художність, оригінальність стилю, досконалість ритміки, рими (для поезії).
 Якщо учасник не здобуде перемогу, він може податися наступного року з тим же або з новим твором. Переможець зможе податися на премію тільки в іншій номінації і не раніше, ніж через три роки. Сума премії складає три мінімальні зарплати станом на 1 січня. Зараз це 24 тисячі гривень. З цих грошей утримуватимуть податки і збори.

вівторок, 8 жовтня 2024 р.

 20 ознак книжкової залежності
 Полюбляєте читати і не можете "відірватися" від книги до останньої сторінки? Книга для вас – найкращий подарунок, друг та порадник. Взагалі не бачите своє життя без читання? Мабуть, у вас книжкова залежність. Пропонуємо до вашої уваги 20 ознак, які притаманні справжнім любителям книг.
 1. Ви часто відмовляєтеся від запрошень кудись піти, надаючи перевагу читанню нової книги.
 2. У книгарні ви можете перебувати годинами.
 3. Ви приходите на роботу невиспаним, бо всю ніч читали.
 4. Ви доводите оточуючих до потрясіння, постійно зачитуючи їм вголос цитати з книги, яка зараз у вас в руках.
 5. Ви з нетерпінням чекаєте на вихідні, щоб мати можливість почитати, не відволікаючись.
 6. Вам траплялося закохуватися у літературних персонажів.
 7. Ви із задоволенням чекаєте довгих подорожей, тому що вже маєте, що почитати в поїздці.
 8. Через читання ви часто пропускаєте свою зупинку, коли їдете у громадському транспорті.
 9. Ви можете спізнитися на роботу, тому що дочитували книгу.
 10. Ви лягаєте пізніше своїх близьких, щоб ще трохи почитати.
 11. Ви заздалегідь впевнені, що книга краще екранізації.
 12. Навіть на вечірку ви берете з собою книгу.
 13. За останній час ви прочитали книг більше, ніж подивилися фільмів.
 14. Під час обідньої перерви ви переважно залишаєтесь на самоті, щоб трошки почитати між супом чи кавою.
 15. У кожній кімнаті вашого будинку є книжкові полиці.
 16. Ви купуєте набагато більше книг, ніж можете прочитати.
 17. Більшу частину відпустки ви провели з книжкою в руках.
 18. Іноді ви наполегливо радити друзям прочитати ту чи іншу книгу.
 19. Ви забуваєте їсти, спати і дихати, діставшись до кульмінації роману.
 20. Ви проводите за читанням книг часу більше, ніж у Інтернет-мережі.

неділя, 6 жовтня 2024 р.

 Фентезі забагато не буває!
 Іноді (або й часто) нам усім хочеться втекти від реальності, яку ми спостерігаємо та проживаємо. Або просто опинитися у нових, незвіданих містах та світах, відчути яскраві палахкотливі емоції, пережити неймовірні пригоди, які б навряд сталися із нами у житті. У таких випадках у нагоді стають книги: і сьогодні ми розкажемо більше про фентезійні книги для малечі й тинейджерів від Видавництва Старого Лева, що заінтригують, розбурхають уяву і просто потішать читачів цікавими історіями!
 Андрій Бачинський 
"Неймовірні пригоди Остапа і Даринки"
  
 Під дією чарів старого карпатського мольфара близня­та Остап і Даринка потрапляють у минуле. Щоб поверну­тися назад, їм необхідно визволити опришка Івана та його кохану Марисю, доньку воєводи Золочівського замку, з полону закляття чорного чаклуна. І, щоб побороти його чари, дітям доведеться подолати довгий складний шлях через непролазні хащі карпатських лісів, темні підземелля львівських костелів та неприступні стіни замків, які охороняють древні духи й привиди. А відтак вони ще мусять подолати страшну королеву-відьму Бону, щоб урятувати свою меншу сестричку Оленку... 
Марина Макущенко 
"Мир між світами"
 Старий сільський будинок, у якому давно ніхто не жив, моторошний ліс, який здається ворожим і небезпечним, майже безлюддя  точно не найкращі місця для восьмирічного хлопчини. Саме так думає Мирослав, коли батько привозить його туди разом із молодшим братом. Проте хлопець не розуміє, чому ця місцина видається знайомою і для чого йому трапляються дивні символи, які він потайки ховає у скриньці. Чому він може бачите те, чого ніхто інший не бачить, і що означають дивні сни, які насправді, може, й не сни зовсім?