ВАС ВІТАЄ БІБЛІОТЕКА-ФІЛІЯ №3 ЦЕНТРАЛІЗОВАНОЇ БІБЛІОТЕЧНОЇ СИСТЕМИ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

пʼятниця, 28 лютого 2025 р.

Ідеї для релаксації 
після напруженого дня
 Після напруженого дня кожен з нас потребує ефективного способу зняти стрес і відновити сили. Пропонуємо вашій увазі топ-10 ідей для релаксації, які допоможуть відчути спокій та відновити внутрішню гармонію.
 Womo
 1. Розслаблювальна ванна з ароматерапією. Занурення у теплу ванну з додаванням ефірних олій, як-от лаванда, евкаліпт чи аніс, допомагає знизити рівень стресу та напруги. Ароматерапія стимулює нервову систему, сприяючи розслабленню та покращенню настрою.
 2. Медитація та дихальні практики. Медитація вже давно відома своєю здатністю знижувати рівень тривожності та покращувати концентрацію. Використовуйте техніку глибокого дихання: вдих на 4 секунди, затримка дихання на 4 секунди, видих на 4 секунди. Це проста, але дуже ефективна практика, яка допомагає заспокоїти думки.
 3. Йога для зняття стресу. Йога поєднує у собі фізичні вправи та медитацію, що робить її ідеальним способом відновлення після важкого дня. Зосередьтеся на позах, які сприяють розслабленню, це можуть бути такі як поза дитини (Balasana) чи поза моста (Setu Bandhasana).

четвер, 27 лютого 2025 р.

 Як розмовляти переконливо
Вміння переконливо говорити — основа лідерства - публікації на Jobs.ua
  1. Говори "і" замість "але". Наприклад: "Це ви добре зробили, і якщо ви …", замість: "Так, це добре, але Ви повинні …". Тому що "але" перекреслює все, що було сказано перед ним.
  2. Говори "і" замість "і все ж". Наприклад: "Я розумію, що ви не можете дати відповідь так швидко, і тому давайте …", замість: "Я розумію, що Ви не можете відповісти прямо зараз, але все ж було б краще …". 
  3. Використовуй слово "для" замість слова "проти". Наприклад: "Для того, щоб щось змінилося, я запишуся в спортивну секцію", замість "Що б мені ще придумати проти нудьги?"
 4. Уникай грубого "ні", оскільки "ні", вимовлене з відповідною інтонацією, може справити дуже негативне враження на співрозмовника.
  5. Викресли вираз "чесно кажучи" зі свого лексикону, тому що воно звучить так, ніби чесність для тебе – виняток.
  6. Говори "не так", "не зараз" замість "ні". Наприклад: "У такому вигляді мені це не подобається", "В даний момент у мене немає на це часу”, замість "Ні, мені це не подобається" "Ні, у мене немає часу".

  7. Зміни кут зору, використовуючи слово "вже" замість слова "ще". Наприклад: "Ви вже зробили половину", замість "Ви зробили ще тільки половину". Тому що слово "вже" перетворює мало в багато.
  8. Назавжди забудьте слова "тільки" і "просто" або замініть їх іншими. Наприклад: "Це моя думка", "Така моя ідея", замість: "Я тільки говорю свою думку", "Це просто така ідея".
  9. Прибери слово "неправильно". Наприклад: "Це вийшло не так, як потрібно. Давай подумаємо, як виправити помилку або уникнути її в майбутньому", замість "Неправильно! Це тільки твоя вина".
  10. Говори "в" і "о такій-то" замість "десь" і "близько". Наприклад: "Я подзвоню в п’ятницю", "Я подзвоню вам завтра об 11 годині", замість "Я подзвоню в кінці тижня", "Я подзвоню завтра близько 11".
  11. Задавай ВІДКРИТІ питання. Наприклад: "Вам це сподобалося?", "Коли мені можна буде вам передзвонити?", замість "Можна буде вам передзвонити?".
  12. Користуйся виразом "З цього моменту я …", замість "Якби я …". Наприклад: "З цього моменту я буду уважніше прислухатися до порад", замість "Якби я послухалася(вся) до його поради, тоді б цього не сталося". 
  13. Перестань ухилятися за допомогою "треба б" і "потрібно б". Краще: "Важливо зробити цю роботу в першу чергу", замість "Треба про це подумати", "Потрібно б спочатку закінчити цю роботу".
  14. Говори "Я зроблю" або "Я б хотіла" замість "я повинна(ий)". Наприклад: "Я б хотіла(в) спершу трохи подумати", "Я спершу зберу потрібну інформацію", замість "Я повинна(ен) спочатку трохи подумати", "Я повинна(ен) зібрати інформацію". 
  15. Викресли слова "взагалі-то" і "власне" зі свого словника. Наприклад: "Це правильно", замість "Ну, взагалі це правильно".
  16. Говори "Я рекомендую вам", замість "Ви повинні". Наприклад: "Я раджу вам довіритися мені", "Я рекомендую вам подумати над цим", "Я раджу вам прийняти рішення якомога швидше".
  17. Користуйся альтернативами до "Я раджу вам", такими як "Я прошу вас" і "Я буду вам вдячна". Наприклад: "Я прошу вас прийняти рішення якомога швидше", "Я вдячна вам, якщо ви мені довіряєте", замість "Ви повинні прийняти рішення якомога швидше", "Ти повинен мені довіряти".
  18. Відмовся від всіх форм заперечення; краще висловлюйся позитивно. Наприклад: "Все буде в порядку", "Це дійсно хороша ідея", "Це легко для мене", замість "Це для мене не проблема", "Ідея дійсно непогана", "Це буде неважко для мене".
  19. Уникай також інших типових форм з "не". Наприклад: "Будь ласка, зрозумійте мене правильно", "Будь ласка, подумайте про …!", "Будь ласка, слідкуйте за ….!", замість "Будь ласка, не зрозумійте мене неправильно", "Будь ласка, не забудьте, що ….!", "Давайте не втрачати це з виду!".
  20. Користуйся "мотивуючими запереченнями". Наприклад: "Те, що ти сказав, не зовсім правильно", "Тут я з вами не зовсім згодна", замість "Те, що ти сказав, неправильно", "Тут я повинна(ен) вам заперечити". 
  21. Віддавай перевагу точним поняттям замість неспецифічних дієслів "робити", "працювати" і "займатися". Наприклад: "Ми поки не прийняли рішення по ….", "Справжнє становище таке, що …", замість "Ми тут поки не можемо розібратися", "Ми робимо все, що можемо". 
  22. Задавайте питання з "коли" і "як" замість таких, на які можна лише відповісти "так" або "ні". Наприклад: "Коли ми зможемо зібратися?", "Коли ви зможете допомогти мені….?", "Коли я зможу з вами поговорити?”.
  23. Підключайте іншого за допомогою "ви" і "ми", замість того, щоб постійно ставити себе в центр уваги за допомогою "я". Наприклад: "Тепер ви бачите в чому справа", "Будь ласка, дайте мені вашу адресу", замість "Зараз я покажу, в чому справа", "Зараз я вам це поясню". 
 24. Викресли зі свого словника "ніколи", "кожен", "всі", "завжди" і замість цього будь конкретною. Наприклад: "Тут ви мені обов’язково допоможете", "Ви другий тиждень спізнюєтеся", замість "Мені ніколи ніхто не допомагає”, "Ти весь час запізнюєшся".
 25. Добувай реакцію співрозмовника за допомогою напіввідкритих питань. Наприклад: "Наскільки сильно вам це сподобалося", "Які ще питання є з вашого боку по суті?", замість "Вам це сподобалося?", "Як вам моя ідея?", "Які у вас ще питання?"

  Джерело: lviv1256.com 

вівторок, 25 лютого 2025 р.

Книжки, які варто читати 
перед настанням весни
 Зима ще тримає нас у холодних обіймах, але вже хочеться тепла, легкості й натхнення, яке приносить весна. Коли за вікном сіро, особливо важливо створити собі затишний простір  і книжки можуть у цьому допомогти.
 У нашій добірці 
історії, які дарують відчуття весняної свіжості та легкості навіть у найлютіші зимові дні. Це книжки, що зігрівають атмосферою, надихають на зміни та наповнюють душу теплом. Ідеальні для вечорів під ковдрою з чашкою чаю або на терасі улюбленої кавʼярні, вони допоможуть вам трохи наблизити весну.
Людмила Баран
"Апельсин у калюжі" 
 Життя Насті, зірки інстаграму, викликає заздрість: модний одяг, яскраві подорожі, лайки в соцмережах і стосунки з красунчиком Владом. Попереду нове досягнення  знімання в рекламі апельсинового соку серед мальовничих краєвидів Іспанії. Та раптом відфотошоплене життя Насті летить шкереберть. Несподіване знайомство з Богданом, який працює на апельсиновій плантації, надихає Настю втілити мрію дитинства  стати художницею. Усе стає можливим. Але вже не в сонячній Малазі, а в дощовитому Львові. Апельсиновий сад виростає з одного маленького зернятка. Здійснення мрії починається з першого кроку.
 Тетяна Бондарчук
"Якби міста вміли говорити"
 У центрі цієї захопливої саги  українка Марічка, яка приїхала до Японії вчитися, та бельгієць Сільвен, що хоче знайти власний шлях поза тінню свого відомого батька. Вони зустрічаються в далекому для обох Токіо, але не можуть ігнорувати почуття, які раптом спалахують. Однак є проблема: у Києві на Марічку чекає наречений, і вона мусить обрати того, з ким продовжить свій життєвий шлях. Роман розповідає про долю, любов і рішення, які ми ухвалюємо заради тих, кого любимо. Чи можна бути щасливим, якщо хтось інший страждає? Чи завжди любов здатна побороти всі виклики й проблеми? Кого зрештою обере Марічка?

четвер, 20 лютого 2025 р.

 Магія рідного слова
 Напередодні Міжнародного дня рідної мови у бібліотеці-філії №3 організували мовознавчий гравікон "Магія рідного слова". Діти  п’ятикласники ліцею №7  виконували різноманітні завдання мовознавчого характеру. У такий спосіб мали можливість показати свої знання, уміння, навички, ерудицію, кмітливість.
 Для них підготували наступне:
Мовознавча вікторина;
• Скарбниця народної мудрості;
• Конкурс "Будь уважним";
• Майстер-скоромов;
• Питання-жарти.
 Насамкінець учні декламували вірші Шевченка.
 Бібліотекарка Євгенія Штикало зауважила: "Потрібно пам’ятати завжди, що справжня людина виростає саме з любові до рідної матері, до родини, до рідної мови. Потрібно плекати рідну мову, шанувати та поважати, адже це  найбільший скарб народу". Вона побажала успіхів учням у вивченні української мови та вручила грамоти.

понеділок, 17 лютого 2025 р.

 Книги для дітей про 
українську культуру
 На полицях книгарень побільшало книжок для дітей про різні явища й феномени української культури. Це новинки про український традиційний одяг, локальні кухні, історію театру, про видатних композиторів, стародавні міста й пам’ятки культури.
 Ми оглянули пізнавальні книжки, які вийшли друком наприкінці 2024
на початку 2025 року, і розповідаємо про декілька найцікавіших новинок, які можна додати у домашню та особливо в шкільну бібліотеку. 
 Неллі Шарабарова, Ганна Баранова 
"Український традиційний LOOK"
 Український традиційний стрій  це той елемент, який чи не найміцніше повʼязує минуле і сьогодення, це натхнення для сучасних модниць. Його витончена та гармонійна краса дарує наснагу і чисту насолоду. Бо візитівка українського строю  і в давні часи, і сьогодні  це елегантність, практичність і вишуканість. Нам є що плекати та наслідувати. І чим пишатися. Сьогодні він стає натхненням для дизайнерів, митців і всіх, хто цінує красу. Але як розібратися у цьому розмаїтті? Як зрозуміти, що означають символи на вишивці чи чому головні убори були такими різними? Відповіді  у книзі "Українському традиційному LOOK"!
Оксана Снігур 
"Як упіймати сніданок. Коротка історія їжі"  
 Перед вами динамічний і дотепний екскурс в історію їжі від появи перших людей до сучасності. Поринаючи у смачний світ минулого, юні читачі дізнаються, як наші предки навчилися готувати, які страви та харчові продукти споживали в різні історичні епохи. Книжка розповідає, що їли перші племена, які населяли українські землі, як бенкетував Володимир Великий, що готували в походах козаки, коли винайшли борщ, чому монастирі були законодавцями гастрономічної моди, чим ласувала українська шляхта, які випробування пережила українська кухня у XX столітті, а також чим ми смакуватимемо у майбутньому.

пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

 Міжнародний день
дарування книг
 Щороку 14 лютого усі прихильники читання відзначають Міжнародний день дарування книг. Головна ідея свята, що вже стало доброю традицією – надихнути людей на те, щоб вони дарували одне одному гарні книжки і показати, що паперова книжка залишається актуальним та цінним подарунком і не втрачає своєї ваги навіть у порівняння з найновішими гаджетами.
 Сьогодні без книги ми не можемо уявити своє життя, бо вона – постійний супутник, найкращий порадник у всіх життєвих ситуаціях: і для малечі, і для школяра, і для зрілої, досвідченої людини. Недарма в народі кажуть: "Хто багато читає, той багато знає".
 До святкування Міжнародного дня дарування книг долучаються бібліотеки, письменники, видавці, книжкові магазини, громадські організації, люди, які просто полюбляють книги.Також, у цей день, зазвичай, прийнято надавати знижки в книгарнях, організовувати волонтерські кампанії зі збирання книжок, жертвувати сучасні твори бібліотекам і благодійним організаціям.
 Книжкові подарунки від читачів книгозбірні №3.
 
 У Міжнародний день дарування книг до нас завітала сучасна українська письменниця Віоліна Ситнік із книжковим подарунком.

вівторок, 11 лютого 2025 р.

Безпечний інтернет: 
як уникнути неприємностей 
у мережі
 7 лютого бібліотекарки книгозбірні №3 організували для учнів 8 та 5 класу ліцею №7 годину спілкування "Безпечний інтернет: як уникнути неприємностей у мережі?". Подія відбулася у межах циклу заходів до Дня безпечного інтернету.
 На зустріч запросили представника кіберполіції Дмитра Івахова, який  розповів учням про соціальний проєкт "ВRAMA", його мету та цілі, як працює канал "BRAMA". Також розглянули особливості блокування акаунтів, подання скарг на неприйнятний контент, вчилися створювати надійні паролі до особистих сторінок.
 Захід супроводжували презентація та наочні матеріали, що забезпечило краще сприймання та запам'ятовування інформації.
 Насамкінець розглянули тему булінгу в соціальних мережах. Пан Дмитро розповів, як діяти дитині, котру булять та наголосив на відповідальності й покаранні тієї особи, яка здійснює насильство.

четвер, 6 лютого 2025 р.

6 навичок кожного 
книголюба
https://st2.depositphotos.com/1039676/10392/i/450/depositphotos_103928448-stock-photo-girl-reading-a-book-in.jpg 
  Погодьтеся, читання – це не лише спосіб відволіктися від рутини й отримати задоволення. Читання ще й розвиває уяву та емпатію, дає нові знання та мотивує до нових звершень. Ці вміння не лише допоможуть бути всесторонньо розвиненими, а й досягти успіху у різних сферах життя. Тож якими навичками, сформованими і завдяки читанню зокрема, книголюби можуть похвалитися? Розповідає Видавництво Старого Лева:
Уважність
   Більшість людей не вважають "читання" своєю професією. Але, якщо ви цілеспрямований та уважний читач, то, мабуть, уже навчились "виловлювати" помилки, помічати незграбні фрази та пропущені коми. Така уважність допоможе вам ретельніше працювати з текстами та у розмовах, адже грамотність і вміння коректно донести свою думку – високо цінується у всіх сферах життя.
Уява
  На відміну від іншої інформації, яку ми "споживаємо" візуально (кіно, вистави, ігри), книжки змушують нашу фантазію працювати на повну, вимальовуючи в уяві з тексту образи героїв та цілі сюжети. Творче мислення та уява є важливою частиною нашого життя, адже вони розширюють межі уявлення про цей світ.
Великий словниковий запас
  Чи то ви любитель книг "високої полиці", чи шанувальник масової літератури, в кожному разі читання  збагачує вашу лексику. Так у вас поповнюється словниковий запас і з'являється більше розмаїття слів для висловлення власної думки.
Концентрація
  Книголюби можуть сісти і зосередитись на книзі навіть протягом кількох годин. Вміння концентруватися на чомусь одному і не відволікатися на зовнішні подразники – особливо цінне в сучасний час, коли інформація витає навколо нас з неймовірною швидкістю, а сповіщення соцмереж щоразу нагадують про себе.
Критичне й аналітичне мислення
  Щоб розвинути ці навички, не обов’язково читати лише детективи. У кожній книзі читач оцінює тематику, аналізує дії героїв, сюжетні підйоми чи провисання, заглиблюється у проблему, яку автор піднімає на сторінках книжки. Це допоможе так само аналізувати й інші життєві ситуації та приймати більш зважені рішення.
Емпатія
  Дослідження довели, що читання (зокрема художньої літератури) робить нас більш співчутливими. Ми хвилюємося за улюблених героїв, і це розвиває нашу емпатію у реальних стосунках з іншими людьми, а також емоційний інтелект. Люди емоційні, тому особливо важливо вміти відчути ці емоції та збагнути, як на них реагувати.