Книги для дітей про
українську культуру
На полицях книгарень побільшало книжок для дітей про різні явища й феномени української культури. Це новинки про український традиційний одяг, локальні кухні, історію театру, про видатних композиторів, стародавні міста й пам’ятки культури.
Ми оглянули пізнавальні книжки, які вийшли друком наприкінці 2024 – на початку 2025 року, і розповідаємо про декілька найцікавіших новинок, які можна додати у домашню та особливо в шкільну бібліотеку.
Ми оглянули пізнавальні книжки, які вийшли друком наприкінці 2024 – на початку 2025 року, і розповідаємо про декілька найцікавіших новинок, які можна додати у домашню та особливо в шкільну бібліотеку.
Неллі Шарабарова, Ганна Баранова
"Український традиційний LOOK"
Український традиційний стрій – це той елемент, який чи не найміцніше повʼязує минуле і сьогодення, це натхнення для сучасних модниць. Його витончена та гармонійна краса дарує наснагу і чисту насолоду. Бо візитівка українського строю – і в давні часи, і сьогодні – це елегантність, практичність і вишуканість. Нам є що плекати та наслідувати. І чим пишатися. Сьогодні він стає натхненням для дизайнерів, митців і всіх, хто цінує красу. Але як розібратися у цьому розмаїтті? Як зрозуміти, що означають символи на вишивці чи чому головні убори були такими різними? Відповіді – у книзі "Українському традиційному LOOK"!
Оксана Снігур
"Як упіймати сніданок. Коротка історія їжі"
Перед вами динамічний і дотепний екскурс в історію їжі від появи перших людей до сучасності. Поринаючи у смачний світ минулого, юні читачі дізнаються, як наші предки навчилися готувати, які страви та харчові продукти споживали в різні історичні епохи. Книжка розповідає, що їли перші племена, які населяли українські землі, як бенкетував Володимир Великий, що готували в походах козаки, коли винайшли борщ, чому монастирі були законодавцями гастрономічної моди, чим ласувала українська шляхта, які випробування пережила українська кухня у XX столітті, а також чим ми смакуватимемо у майбутньому.
Ірина Запольська, Валентина Вздульска
"Таємний путівник глядача.
Мандрівка в історію українського театру"
Дитинство – це найкращий час для знайомства з театром. Адже цей вид мистецтва, як мало який інший, пропонує простір для грайливості й інтерактивності, а водночас нагадує про важливість базових правил взаємодії з іншими людьми. "Таємний путівник глядача" пропонує юним читачам мандрівку в дивовижний світ театру, насамперед українського, розповідаючи про його розмаїті форми, базові принципи й видатних діячів. Авторки придивляються до історії театру від античних драм до "Березолю", від церковних театралізованих дійств до сучасних імпровізаційних вистав – і в усіх цих проявах знаходять спільне: людське тяжіння до гри й задоволення, яке ми від неї отримуємо.
Володимир Тиліщак "З мамонтами і бізонами.
Як жилося людям в Льодовиковому періоді"
Якщо ви та ваші діти ще не брали участі в розкопках і не бачили мамонтів, цю книжку можна просто зараз почати читати разом. Адже тут не лише про те, що таке льодовиковий період та наших далеких предків, а й цілком практичні поради, як уполювати мамонта, зробити крем’яний ніж й облаштувати печеру. Ви дізнаєтеся, чому професію первісного вантажника першими опанували жінки та для чого використовували колінні чашечки вбитих великих тварин. А також – чому в дітей льодовикового періоду був сколіоз (а таки був, хоч вони не сиділи за гаджетами!).
Ірина Тараненко, Марта Лешак, Юрій Кошик та ін.
"Книжечка-мандрівочка. Смачненько"
У цієї кулінарної абетки недаремно так багато співавторів, адже тут нам розповідають про страви всієї України. Львівські андрути, полтавський індик з підливою, закарпатські ґомбовці та бессарабський форшмак – лише невеличка частка нашого рідного куховарського багатства. Невеличка, проте ж яка смачна! Ви дізнаєтеся, що таке клеїк і чому котлета по-київськи насправді зовсім не те, ми зазвичай уявляємо. Вас здивує, скільки часу потрібно, щоб приготувати “київський” торт і скільки видів паляниці існує в Україні. За цією книжкою можна створювати вікторини, кахути, подкасти й усе, що прославить нашу круту українську їжу.
Марія Сердюк "Хто такий Микола
Леонтович: Оповідь у малюнках"
Книжка про Миколу Леонтовича відкриє дітям захопливий світ музики і розповість історію одного з найвідоміших різдвяних творів – "Щедрика". Цікаво, що композитор працював над створенням мелодії понад десять років і створив п’ять версій цієї пісні, яка тепер звучить по всьому світу. Книжка Марії Сердюк з ілюстраціями Дарії Пістрюги наповнена цікавими фактами про життя й творчість Леонтовича, викладеними доступною мовою та доповненими яскравими ілюстраціями. Вона стане чудовим знайомством для малечі з видатним українським композитором і його творчим шляхом, надихаючи на любов до української культури.