Дитячі книги про війну
Ще ніколи дитяча література про доросле не була настільки популярна в Україні, як зараз. Йдеться, зокрема, про книжки про війну, які стали вимушено популярними в Україні з 24 лютого 2022. Такі книжки вбивають одразу двох зайців одним пострілом: 1) полегшують дорослим завдання проговорити болісне, допомагаючи підібрати правильні слова, приклади й аналогії; 2) полегшують емоційний стан дитини, не ігноруючи й не знецінюючи її потреби у визнанні того, що та чи інша проблема існує, їй не здалося, вона це сама собі не надумала, крім того, допомагають знайти шляхи для вирішення чи хоча б часткового покращення ситуації. Отже, пропонуємо добірку українських дитячих книжок про війну.
Оксана Лущевська
"Це тиха ніч, мій астронавте"
Коротка повість, у формі дитячого щоденника. Головна героїня – семирічна дівчинка Ія, вона записує нотатки впродовж перших десяти днів російського вторгнення в Україну. В оповіді є деталі повсякденного життя Ії під час війни, її турботи, мрії та переконання. Нотатки Ії – різноманітні емоцій: від страху до розгубленості, від радості до відчаю. Юні читачі дізнаються, як міняється Ієне життя, і хто допомагає їй триматися у цей складний час, коли історія повторюється і змінюється назавжди. В книжці ще є вигаданий астронавт, який допомагає Ії триматися. Іїн щоденник починається 24 лютого і триває до 5 березня, ілюструючи перші 10 днів війни.
Олександр Михед
"Котик, Півник, Шафка"
Котик, Півник і Шафка наче й казкові, але водночас дуже справжні – врятовані й збережені у зруйнованій російськими обстрілами Бородянці під Києвом. Готові боротися і попереджати про небезпеку, у цій казці вони оберігають всесвіт однієї родини – бабусі Лізи, дядька Андрія і онуки Соні – родини, яка покоління за поколінням циклічно проживає історію і врешті стає сильнішою, ніж будь-коли. Нагріта теплом дідусевих рук Шафка, подарований на свято Півник і врятований Котик втілюють силу й незламність, бережуть рід і дарують надію. Це надія на майбутнє, у якому рани будуть заліковані, але пам’ять про скоєне зло житиме у віках. У майбутньому, після нашої перемоги.
Лариса Денисенко
"Діти повітряних тривог"
Зловісні ракети – артилерія російського лихосилля – перетворили нас на дітей повітряних тривог. Укриття, втечі, бомбосховища, інші міста і країни – наша нова реальність. Але ми вбережемося, переможемо та обов’язково перетворимося на дітей повітряних поцілунків. Тут, під однією обкладинкою, – тривожні дитячі досвіди війни та надії.
Катерина Єгорушкіна
"Мої вимушені канікули"
Коли настають канікули, школярі відпочивають або подорожують. Та цього разу канікули у Віри не звичайні, а вимушені: спричинені війною. Разом із батьками й меншим братиком дівчинка переїжджає у підвал своєї багатоповерхівки, ховаючись від обстрілів. Сім’я намагається пристосуватися до нової реальності. Топити сніг, коли зникає вода. Зігріватися співом, коли зникає тепло. Вірити у безпеку рідних, коли зникає зв'язок. Здається, звичний світ руйнується і відбудувати його можна лише в уяві чи комп'ютерній грі. Шукаючи в собі світло, до якого не долітають ракети. Підтримуючи тих, хто поряд.
Володимир Чернишенко
"Битва за місто"
Вона покликана допомогти дітям, які всупереч власної волі стали учасниками цієї несамовитої війни, повірити у те, що світло переможе темряву, а зло обов’язково буде покаране. Книжечка стане для батьків справжнім помічником та допоможе їм обговорити зі своїми дітлахами болючі теми війни. Віршований виклад тексту легко запам'ятається маленьким читачам, а зворушливий сюжет неодмінно відгукнеться кожному та вразить до глибини душі. У виданні використано художній прийом героїзації персонажів, який має на меті вселити маленьким читачам віру у світле майбутнє та допомогти їм побороти нав’язливі негативні думки.